HOME FOTO'S INFORMATIEF BRIJBEK LINKS CONTACT
Choose your language:      nederlands   deutsch   English   Francais nieuws agenda activiteiten

Archief:

2021
  • 15 juli
  • Onrust op Camping It Soal in Workum
  • 'Onze' skûtsjes klaar voor IFKS
  • Een nieuw vlaggenschip
  • Glasvezelstation wordt verplaatst
    >> meer

    2020
  • Muzikant
  • Fyftich jier lyn 31 december
  • Raad denkt goed om kinderen in armoede
  • Op de weegschaal van de tijd
  • Bepaald geen hamerstukken
    >> meer

    2019
  • Geweldig entertainment
  • Noard 74
  • Plaatselijk Belang
  • Verkiezing
  • 'Fyts 'm it nije jier yn!'
    >> meer

    2018
  • Fyftich jier lyn
  • Voetbalcafé een succes
  • Nieuwjaarsconcert Crescendo
  • Bibliotheek
  • Tarief liggelden aangepast
    >> meer

    2017
  • Rebus
  • 21 december 1967
  • Beoogd college
  • Duurzaamheid
  • Kunstbezit Súdwest-Fryslân
    >> meer

    2016
  • Life is Beautiful
  • Fyftich jier lyn
  • Wat sille we no beleve?!!
  • 3 januari Nieuwjaarsborrel Workum
  • Workum van Vroeger en Nu
    >> meer

    2015
  • Carbidschieten op de Stedspolle
  • Fiiftich jier lyn
  • Workum van Vroeger en Nu
  • Kwart miljoen voor Culturele Hoofdstad
  • Album Cor Hunia
    >> meer

    2014
  • Carbid schieten
  • Extra raadsvergadering over lijnopstel
  • Een gezond 2015
  • ‘Nieuwe woorden bij een oud verhaal’
  • Album Cor Hunia
    >> meer

    2013
  • Album Cor Hunia
  • Ernst Langhout en Johan Keus gast op n
  • Opbrengst Serious Request in Workum
  • Nieuwjaarsgroet
  • Workum van Vroeger en Nu
    >> meer

    2012
  • Rock en loll
  • Carbid schieten
  • Veel strijd bij het Ypie van der Werf
  • Loopgroep Workum zoekt trainer!
  • Workumse kunstenaars in Galerie De Ver
    >> meer

    2011
  • Rock en loll 2012
  • Een nieuwe Brijbek
  • Kerstnachtdienst
  • Skil en Nonnestrjitte
  • Brandweer rukt uit voor schoorsteenbra
    >> meer

    2010
  • Rock en Loll 2010
  • Vereniging van de maand
  • workum.nl agendabureau van Workum
  • Ypie van der Werf toernooi
  • Rock en Loll in voorbereiding
    >> meer

    2009
  • Rock en/of Loll
  • Wie maakt de mooiste winterfoto van Wo
  • Album Willem Twijnstra 13c en 14a
  • Nij Marienacker
  • Album Willem Twijnstra
    >> meer

    2008
  • Informatiebijeenkomst en condoleancere
  • Bijeenkomst in Workum druk bezocht
  • Vogelshow
  • FISKKOPPEN
  • Gasexplosie Buterikkers
    >> meer

    2007
  • Slotavond Workum 1100
  • Slot Workum 1100
  • Opening HIP
  • WINTER IN ZWEMBAD DE ROLPEAL
  • Slotavond Workum 1100 jaar
    >> meer

  • 18 - 04 - 2015 - Oorlogsgedichten basisscholen naar Nij Marienacker

    De werkgroep Lancastermonument Workum heeft zich over een grote hoeveelheid gedichten gebogen, die de kinderen van de drie basisscholen hebben geschreven naar aanleiding van de onthulling op donderdag 16 april van het herinneringspaneel voor de op 5 mei1943 omgekomen bemanningsIeden van de Lancasterbommenwerper W4888 in het Warkumer Nljlàn, nabij de Alde Dyk.

    Want hoewel de winnaars van de wedstrijd inmiddels bekend zijn, resteert er meer dan een honderdtal gedichten. Wat hiermee te doen?, dat was de vraag. Misschien waren er mogelijkheden, die de inspanningen van de aspirant-dichters beter recht zouden doen dan deze literaire productie rechtstreeks op de laatste zaterdag van de maand bij de weg te zetten. De gedachten gingen daarbij al spoedig uit naar een soort van expositiemogelijkheid. En zo werd het idee geopperd om de gedichten, waarvan sommigen zeer mooi versierd zijn met tekeningen, ten toon te stellen in zorgcentrum 'Nij Mariënacker'. Contact met de activiteitenbegeleidster van die instelling leidde er toe dat besloten werd om ze niet te exposeren, maar een selectie uit de meer dan 100 ingeleverde gedichten te bundelen in een map, die kan dienst gaan doen in het activiteitenprogramma dat daar aan de inwoners en belangstellenden wordt aangeboden.

    Bii deze gedichten, waarvan sommige aanleunen tegen poëtisch proza, dus verhalend, zijn hele ontroerende creaties. In de vorm van een dagboekachtige notitie bijvoorbeeld. Heel vaak komt terug dat er slechts een van de bemanningsleden van de Lancaster W4888 de noodlanding heeft overleefd. Uit al deze gedichten spreekt duidelijk dat de kinderen zeer goed hebben opgelet bij de 'voorlichting' die leden van de werkgroep op de scholen hebben gegeven over deze mislukte noodlanding en 'snypsnaren' uit de Workumer oorlogsherinneringen. Heel frappant is het gedicht van Jesse van c.b.s. It Finster. Hij verhaalt over een Duitse soldaat, die bij een huiszoeking bij het openen van een kast plotseling oog in oog komt te staan met een onderduiker, die daar verscholen zit. Maar die soldaat sluit de deurbijna onmiddellijk - hij schrok net zo goed van deze oog-in-oog confrontatie - en verzwijgt voor zijn superieur hetgeen hij in die kast heeft gezien. Dit gedicht berust op waarheid. Het geval heeft zich voorgedaan in de buurt van Scharnegoutum, op de boerderij langs de weg naar Deersum die tegenwoordig een whisky – en wijnhandel herbergt. Vorig jaar heeft die Duitse soldaat, die immers ook maar gestuurd werd, die boerderij bezocht en gesproken met een zoon van de toenmalige bewoner, veehouder Bouma. Naast deze uitschieter zijn er nogal wat zogenaamde 'Elfies' te vinden, gedichten van elf woorden, die in regels van een woord, dan twee, drie, vier en tenslotte met een woord eindigen. Vaak komt de laatste regel in de buurt van een straffe constatering, een clou zou je ook kunnen zeggen. Heel inventief zijn er dichtertjes bij die het gedicht de vorm van een acrostichon hebben gegeven. Dat is een zogenaamd naamdicht. Het komt in de grote literatuur ook voor en is best nog een moeilijke creatie. Het 'Wilhelmus' is waarschijnlijk wel het bekendste voorbeeld, al zal dat lang niet iedereen bekend zijn of men is dat totaal vergeten, want 'de skoalletiid hàldt gjiri skoft'. Bij het 'Wilhelmus' vormt de eerste letter van elk couplet de naam Wilhelmus. In dit geval vormen die beginletters van elke zin - en niet dus per couplet - het woord Lancaster. Knap gevonden en mooi vorm gegeven om, denk ik, het onderwerp te benadrukken. Bovendien hebben die beginletters over het algemeen extra cachet gekregen in een heel afwijkend zelf ontworpen lettertype.

    Vanaf volgende week zal deze unieke bundel dus in gebruik komen. Bovendien zal er in Nij Mariënacker een papieren replica - op ware grootte - van het herinneringspaneel zijn te zien. Want de meeste bewoners zullen de tocht naar de Alde Dyk niet meer (kunnen) maken. Zo krijgen ze - en ook de toevallige bezoekers - een indruk van wat sponsoren, bedrijfsleven, overheid en de werkgroep daar zeer dicht nabij de plek van de ramp van 5 mei 1943 hebben weten te realiseren: Een stijlvol uitgevoerde handreiking naar de locale historie. Dat is vooral mede te danken aan de bereidwilligheid en inzet van de Oudheidkundige Vereniging Warkums Erfskip om dit project door de werkgroep onder haar vleugels te laten 'uitbroeden'.

    Bron: workumer krant FRISO



    << Terug
    Touristinfo

    Natuurvol Tuinen / Arjan Jenema    Organische meststoffen Culterra    
    Klameare Workum    Roelof Fopma    
    Workumer Jachtservice    Makelaardij P.J. de Jong    
    Touwspecialist    De Jong Workum Financieel Advies    
    NEDCAD    Hunia's Drukkerij    
    Thijs van der Meer Slagerij    Bouma kraanverhuur    
    Glashandel Sneek