05 - 05 - 2012 - Bevrijdingsvuur naar Workum
In de nacht van 4 op 5 mei en de daaropvolgende dag werd in een estafetteloop het bevrijdingsvuur van Wageningen naar Workum gebracht. Workum en Leeuwarden (met het Bevrijdingsfestival) zijn de twee plaatsen in Friesland waar dat gebeurde. Na de stille tocht in Workum vertrokken zo'n twintig Workumer lopers per bus naar Wageningen. Rond het middernachtelijk uur vertrok de eerste loper dan met de fakkel naar Workum, gevolgd door een stand-by per fiets.
De overige lopers gaan met de bus van stopplaats naar stopplaats. In die bus zitten de helpers en zijn reserveonderdelen en het noodzakelijke voedsel en drinken te vinden. In Wageningen was het een drukte van belang. 72 loopgroepen hadden zich daar verzameld en daar werd ook het vuur in de fakkel van de loopgroep Workum ontstoken. De tocht op zich was door de nachtelijke kou ( 3 graden ) geen pretje. Vooral voor de stand-by fietsers was het een koud '' klusje''. Een goede voorbereiding voor de elfstedentocht volgens één van de fietsers. Vlak voor Workum werd nog gepauzeerd om het schema aan te passen en zich gezamenlijk voor te bereiden op de laatste meters. Zaterdagmiddag rond 15.30 uur kwamen zij in Workum aan. Ze werden opgewacht bij de sluis door de drumband (die dan al de aandacht had gevestigd op deze gebeurtenis door een 'rondje stad'). Het laatste stukje werd door alle lopers afgelegd en eindigde bij het Verzetsmonument in Thomashof. Daar werd vervolgens door gedeputeerde Sietske Poepjes namens de provincie het vuur in ontvangst genomen door het 'over te dragen' aan de daar opgestelde vuurschaal.
Met de fakkelcampagne wilde het Nationaal Comité 4 en 5 mei het belang van vrijheid onderstrepen.
Dit onder het motto '' Vrijheid geef je door''.
In 2011 hebben meer dan honderd bedrijven en organisaties meegedaan aan de fakkelcampagne. In Workum werd daarvoor de Stichting 4 mei herdenking benaderd. Samen met de Workumer loopgroep en vooral met Theunis Wouda in een voortrekkersrol, werd in Workum weer meegedaan aan deze symbolisch gezien zo belangrijke estafette. En dat is niet de eerste keer. Al in 1975 werd deze estafette van Wageningen naar Workum gehouden en dat was, volgens het bericht dat toen in de krant verscheen, vermoedelijk de enige plaats in Friesland waar dat gebeurde.
Nu dus samen met Leeuwarden. Workum mag best een beetje trots zijn op het feit dat er een flinke ploeg bereid was zich in te zetten om het begrip 'vrijheid' onder de aandacht te brengen. Gezien de huidige ontwikkelingen in binnen- en buitenland op politiek en maatschappelijk gebied, geen verkeerde zaak.

klik op foto voor foto's van Henk Gorter
<< Terug
|